Informujemy, że w naszym serwisie używamy plików cookie, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się
Close
Tachograf cyfrowy
Jak korzystać z tachografu cyfrowego Simens VDO. Podstawy dla początkujących kierowców.
Tachograf to jedna z najważniejszych rzeczy dla kierowców w transporcie międzynarodowym. Właśnie od danych w tachografie zależy czy kierowca dostanie mandat podczas kontroli. Nawet jeżeli dobrze znasz wszystkie przepisy z czasu pracy, ale nie umiesz poprawnie wpisywać dane do tachografu, spotkanie z inspekcją zawsze będzie stresowe dla Ciebie. Opowiemy dalej o podstawach, na przykładzie tachografu cyfrowego Simens VDO.

Symbole tachografu cyfrowego znajdziecie tutaj.
Tak wygląda wyświetlacz tachografu, póki nie jest włączony zapłon i nie są włożone karty kierowcy.
1
Po tym jak odpalimy zapłon i włożymy kartę kierowcy widzimy następną informacje:

- Czas lokalny (po lewej)
- Czas UTC (po prawej)

Uwaga: wszystkie dane w tachografie cyfrowym zapisują się w czasie UTC. Jeżeli musisz ręcznie wprowadzić dane, też powinieneś to zrobić w czasie UTC.
2
Tachograf również pokaże kiedy ostatni raz wyciągnąłeś kartę kierowcy - datę i godzinę.
Ostatnie wyjęcie karty
3
Potem zobaczymy symbol "M" co oznacza Ręczny/Manualny wpis danych. Z tej funkcji możemy skorzystać, jeżeli wykonywaliśmy jakąś pracę, kiedy karta kierowcy nie była włożona do tachografu. Na przykład wypełnialiśmy papiery w firmie po urlopie. Jak poprawnie zrobić Ręczny wpis dokładnie opowiadamy na kursie Kod 95.
Ręczny/manualny wpis
4
Kolejne pytanie podczas włożenia karty kierowcy - w jakim kraju zaczynasz pracę? Tu należy za pomocą strzałek po prawej stronie znaleźć symbol Kraju Start i zatwierdzić przyciskiem OK. W naszym przypadku jest to Dania - DK.
Kraj Start - Dania
5
Karty kierowców są włożone, kraje start wprowadzone, ręczny wpis poprawnie dokonany. Mamy niżej przykład wyświetlacza w podwójnej obsadzie - symbol karty kierowcy pojawia się z dwóch stron. Widzimy, że aktywność pierwszego kierowcy to inne prace, a drugiego dyspozycja. Zmienić aktywność możemy za pomocą przycisków 1 dla pierwszego kierowcy i 2 dla drugiego kierowcy.
Wyświetlacz startowy w podwójnej obsadzie
6
Jak tylko ruszamy z miejsca, aktywność pierwszego kierowcy automatycznie zmienia się na jazdę. Ustawić ręcznie aktywność "jazda" nie można. Podczas jazdy nie będziemy mogli wejść w menu czy ustawić jakąkolwiek inną aktywność.
Tachograf podczas aktywności "jazda"
7
Jeżeli chcemy sprawdzić podczas jazdy jak długo już jedziemy, możemy nacisnąć na strzałkę w dól. Wyświetli nam się czas jazdy pierwszego kierowcy i czas dyspozycji drugiego kierowcy.
Godziny jazdy
8
Podczas postoju, jeżeli tak samo naciśniemy na strzałkę w dól, w prawym dolnym rogu wyświetli się również aktywność wykonywana w tym momencie. W naszym przypadku jest to odpoczynek.
W lewym dolnym rogu widzimy ile godzin pierwszy kierowca przejechał za 2 tygodnie.
Godziny aktywności podczas postoju
9
Jeżeli naciśniemy przycisk OK, wejdziemy w menu tachografu. Za pomocą menu możemy dokonać takich działań jak wpis na karcie kierowcy, wpis w pamięci tachografu czy na przykład wydruk z karty kierowcy.

Niżej widzimy jak wygląda wyświetlacz, kiedy chcemy zrobić wpis na karcie pierwszego kierowcy. W taki sposób możemy wpisać Kraj Start/Stop kiedy zaczynamy/kończymy dzień roboczy.
Menu: wpis na karcie kierowcy nr 1
10
Za pomocą menu również możemy zrobić wydruk naszych aktywności. Jest to przydatna funkcja, jeżeli przekroczyliśmy czas jazdy czy przerwali odpoczynek i chcemy opisać naruszenie (stosuje się w sytuacjach opisanych w Art. 12 rozporządzenia 561/2006).
Menu: wydruk z karty kierowcy nr 1
11
W menu też znajdziemy funkcję "Prom/pociąg". Żeby ją uruchomić musimy wejść w "wpis w pamięci tachografu". Funkcję prom/pociąg można użyć, jeżeli zamierzamy zrobić regularny dzienny odpoczynek na promie/pociągu i przerwać to dwoma odcinkami jazdy. Jak to poprawnie zrobić opowiadamy na kursie Kod 95
Menu: wpis w pamięci tachografu
Wymieniliśmy podstawowe funkcje tachografu cyfrowego. Jest ich znacznie więcej, także wygląd wyświetlacza tachografu może różnić się w zależności od producenta i roku. Najbardziej popularne symbole tachografu cyfrowego znajdziecie tutaj.

Jeżeli chcecie nauczyć się używać tachograf w praktyce, zapraszamy na kurs Kod 95.