Informujemy, że w naszym serwisie używamy plików cookie, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się
Close
Co to jest Kod 95?
Как сделать Код 95, действует ли польский Код 95 в других странах, Код 95 без посещения, нужно ли переделывать Код 95 при открытии категории Е и многое другое.
Jeżeli jesteście zainteresowani pracą jako kierowca w Polsce, to najprawdopodobniej już słyszeliście o takim czymś jak kurs na przewóz rzeczy czy Kod 95.
Posiadacie kat. C i zawsze chcieliście pracować jako kierowca międzynarodowy w Europie? Jesteście w dobry miejscu. Wszystkie informacje są uzyskane z dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2003/59/UE od 15 lipca 2003 r.

Kod 95 to świadectwo profesjonalnej kwalifikacji kierowców transportu międzynarodowego. Każdy kierowca, który ma kat. C i zajmuje się komercyjnym przewozem rzeczy powinien takie świadectwo posiadać. Właśnie Kod 95 upoważnia międzynarodowych kierowców do wykonania transportu towarów, jeździć z naczepą lub przyczepą.
To dlaczego to nazywają Kod 95, jeżeli jest to świadectwo?

To jest proste - po ukończeniu kursu w prawo jazdy w pkt. 12 wpisują Kod, który oznacza, że ta osoba ma prawo do komercyjnego przewozu rzeczy. Ale jest tu szczegół - kod wpisują tylko w europejskie prawo jazdy. Kierowcy, którzy nie posiadają takiego, otrzymują papierowe świadectwo, które jest tak samo legalne.

Czy polski Kod 95 działa na Litwie i w innych krajach i na odwrót?
Tak. Możecie przystąpić do szkolenia na Kod 95 w każdym kraju Unii Europejskiej, w zależności od tego gdzie mieszkacie czy zamierzacie pracować. Kod 95 otrzymany w jednym z krajów Unii Europejskiej teoretycznie upoważnia do pracy we wszystkich innych krajach. Formalnie potrzebujecie tylko notarialnego tłumaczenia tego świadectwa.
W praktyce, niestety, bywa różnie: niektóre firmy zmuszają kierowców do wyrobienia nowego kodu. Dalsze działania zależą już od was - czy chcecie przekonywać pracodawcę, że macie racje czy będziecie szukać inną firmę.
Czy trzeba robić Kod 95 od nowa, jeżeli po kursie otrzymałem kat. E?
Nie, nie trzeba. Kod 95 będzie ważny dla kat. E, nawet jeżeli kategoria była otrzymana po ukończeniu kursu na przewóz rzeczy.
Kiedy trzeba aktualizować Kod 95?
Aktualizacja Kodu 95 powinna się odbywać co 5 lat. Żeby to zrobić wystarczy ukończyć Krótki kurs Kod 95 (Szkolenie Okresowe).
Szkolenia na Kod 95 w Ukrainie
Są nielegalne. Szkolenia na Kod 95 może się odbywać wyłącznie w krajach wymienionych w dyrektywie Europejskiego Parlamentu i Rady 2003/59/UE od 15 lipca 2003 r. Ukraina, Białoruś, Rosja nie są tam wymienione. Oprócz tego uczestnik szkolenia ma obowiązek znajdować się w kraju, w którym odbywa się szkolenie i uczestniczyć w zajęciach, które się odbywają w ośrodku szkoleniowym.
Kod 95 bez obecności:
NIELEGALNY

Niezależnie od tego jak was będą przekonywać firmy, że możecie nie być na zajęciach, robić testy w domu, że wystarczy tylko przyjść na egzamin (albo nawet nie przyjść) - NIE WIERZCIE!
Legalnie otrzymać Kod 95 można tylko po uczestnictwie we WSZYSTKICH zajęciach, które są prowadzone w certyfikowanym OŚRODKU SZKOLENIOWYM.
Jeżeli firma pozwała sobie na wydanie świadectw bez obecności kursantów czy szkolenie odbywa się w hotelu zamiast Ośrodka Szkoleniowego, to po pierwszej kontroli wszystkie świadectwa wydane w takiej firmie, będą uważane za nielegalne!
Uważajcie podczas wyboru szkoły w której zamierzacie uczyć się.


Najpopularniejsze kursy na Kod 95
Długi kurs – Kwalifikacja Wstępna Przyśpieszona (KWP).

- Dla kierowców po 21 roku życia, którzy otrzymali kat. C po 09.09.2009 r. albo kat. D po 09.09.2008 r. W którym roku były wydane inne kategorie nie ma znaczenia;

- Robi się raz w życiu (po 5 latach podczas aktualizacji kodu można robić krótki kurs);

- Kurs trwa około 4 tygodni;

- Szkolenie składa się z 130 godzin zajęć teoretycznych oraz 8 godzin zajęć praktycznych;

- Kurs kosztuje 2900 zł.
Krótki kurs – Szkolenie Okresowe (SO)

- Dla kierowców po 21 roku życia, którzy otrzymali kat. C do 09.09.2009, lub kierowców po 23 roku życia, którzy otrzymali kat. D do 09.09.2008.

- Dla kierowców, którzy już jeden raz ukończyli Długi kurs - KWP (kwalifikację wstępną przyśpieszoną);

- Kurs trwa 5 dni roboczych;

- Szkolenie składa się z zajęć teoretycznych + BONUS od naszego Ośrodku Szkoleniowego - zajęcie praktyczne na Scanii Euro 6;
- Kurs kosztuje 600 zł.